Jakie są różnice między sitodrukiem bezpośrednim a transferowym?
Druk sitowy, potocznie nazywany sitodrukiem, to metoda drukarska wywodząca się ze starożytnych Chin i Japonii. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik druku wykorzystywanych do wykonywania wielokolorowych nadruków. Wyróżnia się różne formy sitodruku: bezpośredni i transferowy. Tłumaczymy, na czym dokładnie polega druk sitowy oraz jaka są różnice pomiędzy jego odmianami.
Sitodruk bezpośredni
Sitodruk to jedna z najpopularniejszych technik druku. Sitodruk bezpośredni polega na bezpośrednim przenoszeniu nadruku na wybrane podłoże. Najważniejszym elementem jest siatka sitodrukowa, która umożliwia stworzenie wzoru, a następnie umieszczenie go na wybranym materiale. Zazwyczaj wykonywana jest z prostokątnej, aluminiowej ramy i napiętego na niej sita. W miejscach, w których farba nie będzie przepuszczona, oczka zostają zakryte emulsją światłoczułą. Po naświetleniu wyznaczone miejsca zostają utwardzone, w ten sposób tworząc wzór. Następnie na całej powierzchni formy drukowej rozprowadza się farbę i przeciska przez wolne oczka, w efekcie na podłożu drukowym powstaje oczekiwany wzór. Sitodruk może być stosowany do znakowania takich materiałów, jak karton, plastik, folia, metal, PVC czy papier. Ta metoda znakowania cieszy się również dużym zainteresowaniem w branży odzieżowej. W zależności od gęstości siatki różna może być precyzja uzyskanego nadruku.
Sitodruk transferowy
Sitodruk transferowy, nazywany jest również transferem plastizolowym lub sitodrukiem pośrednim. Metoda stosowana jest z wykorzystaniem innowacyjnych farb plastizolowych, produkowanych zgodnie z najnowszymi standardami ekologicznymi. Farby charakteryzują się łatwością użytkowania i dobrą przyczepnością do szerokiego zakresu tekstyliów, w tym między innymi bawełny, wiskozy, filcu czy poliestru. Wzór wykonywany jest poprzez sitodruk na folii lub papierze silikonowym, a następnie pokrywany klejem. Po wysuszeniu, za pomocą rozgrzanej prasy, grafikę nanosi się na podłoże drukowe. Oznakowany materiał jest elastyczny i przyjemny w dotyku. Nadruki wykonywane techniką sitodruku transferowego mają wysoką, niemal fotograficzną jakość. Ponadto są bardzo trwałe. Transfer plastizolowy pozwala na drukowanie skomplikowanych wzorów nawet na nieregularnej powierzchni i w trudno dostępnych miejscach.