Rodzaje i zastosowanie ploterów
Plotery to nieodłączny element wyposażenia niemal każdej drukarni. Nie wszyscy jednak wiedzą, że występują one w różnych rodzajach, a ich zastosowanie jest znacznie szersze niż tylko przenoszenie nadruku na papier. Jak działa ploter? Jakie są jego rodzaje? Gdzie się go wykorzystuje? O tym wszystkim poniżej.
Druk, cięcie, grawerowanie – w czym jeszcze pomoże ploter?
Plotery to komputerowe urządzenia peryferyjne przeznaczone do pracy na dużych powierzchniach płaskich. Dzieli się je ze względu na metodę prowadzenia papieru. Wyróżnia się plotery płaskie oraz plotery bębnowe. Plotery płaskie posiadają duży, płaski blat roboczy, na którym rozkłada się arkusz. Plotery bębnowe mają natomiast obrotową rolkę, na którą zawija się materiał przygotowany do wydruku.
Inny podział warunkowany jest sposobem ich działania. Możemy tu wymienić:
- Plotery nanoszące obraz – to swego rodzaju wielkoformatowe drukarki cyfrowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek pozwalają na wykonywanie nadruków na innych materiałach niż papier, w tym między innymi na folii. Zastosowanie znajdują wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża dokładność nadruku. Plotery nanoszące obraz dostępne są w następujących wersjach: atramentowe, solwentowe, kreślące oraz laserowe.
- Plotery grawerujące – umożliwiające wykonywanie grawerów w różnych materiałach twardych takich, jak drewno, tworzywa sztuczne, szkło i metale. W zależności od modelu urządzenie może działać dwuwymiarowo lub trójwymiarowo.
- Plotery tnące – przeznaczone do nacinania oraz wycinania kształtów w miękkich materiałach, w tym między innymi styropianie, tkaninach, skórach naturalnych czy folii flock i flex. Często stosowane do folii samoprzylepnej w celu wycinania kształtów liter i cyfr.
Plotery w poligrafii i reklamie
Plotery to zaawansowane technologicznie urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu, korzystają z nich nie tylko drukarnie, ale również graficy komputerowi czy architekci. Z ich pomocą z łatwością można wykonać rysunki techniczne, projekty architektoniczne, wykresy oraz wszelkiego rodzaju precyzyjne grafiki, w tym między innymi mapy. Często wykorzystywane są do produkcji wielkoformatowych reklam – banerów, plakatów.