Jak przygotować siatkę do druku?
Druk sitowy to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod druku. Wykonywanie nadruku tą techniką składa się z kilku etapów. Wśród nich zdecydowanie najważniejszym jest odpowiednie stworzenie wzoru. W tym celu niezbędne jest przygotowanie sita. Tłumaczymy, czym dokładnie jest siatka do sitodruku oraz jak wygląda cały proces przygotowania jej do druku.
Czym jest siatka do sitodruku?
Siatka sitodrukowa to jeden z najważniejszych elementów wykorzystywanych w sitodruku. Cały element złożony jest z prostokątnej ramy i napiętego na nim sita z oczkami o niewielkiej średnicy. Sito może być wykonane z metalu, włókien syntetycznych lub tkaniny. Włókna muszą wyróżniać się wytrzymałością na rozciąganie, ścieranie i obciążenie wywoływane uderzającym raklem oraz odpornością na różnego rodzaju środki chemiczne. Przy wyborze odpowiedniej siatki bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na liczbę sitową (ilość włókien na centymetrze siatki), średnicę oraz grubość włókien. Od tych czynników zależeć będzie to, jaki efekt zostanie osiągnięty.
Z siatki sitodrukowej wykonuje się wzór, przez który przepuszcza się farbę. W miejscach, które mają pozostać niezadrukowane, zakleja się oczka specjalną emulsją. Każdy szablon to jeden kolor. Do wykonania wielokolorowego nadruku niezbędne jest stworzenie tylu szablonów, ile barw ma dana grafika. Siatka może zostać oczyszczona i wykorzystana ponownie.
Przygotowanie siatki do druku
Przygotowanie siatki do druku rozpoczyna się od jej odtłuszczenia. W tym celu wykorzystuje się specjalny środek, który rozprowadza się z obu stron po całej powierzchni. Przy wykonywaniu tej czynności bardzo ważna jest precyzja. Niedokładne oczyszczenie może doprowadzić do powstania efektu „rybiego oka” lub odklejania się farby po jej utrwaleniu.
Na wyschnięte sito należy nałożyć emulsję światłoczułą. Ponadto stosowana jest klisza (diapozytyw) lub film kapilarny, które pod wpływem promieni UV utwardzają preparat. Następnie delikatnym strumieniem wody należy wypłukać siatkę z obu stron. W ten sposób usuwa się emulsję z miejsc, które nie zostały naświetlone i mają pozostać otwarte. Pozostawić siatkę do wyschnięcia.
Tak przygotowana siatka sitodrukowa jest gotowa do wykonywania nadruków. W kolejnym etapie można przetłoczyć przez nią farbę, by uzyskać gotowy nadruk na podłożu drukowym.