Farby graficzne – czym są, ich zalety i zastosowanie
Z drukiem mamy do czynienia każdego dnia, między innymi w postaci różnego rodzaju dokumentów, czasopism czy opakowań produktów. Do ich stworzenia niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego barwnika, czyli farby graficznej. Czym dokładnie ona jest, jakie są jej zalety oraz gdzie znajduje zastosowanie? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego wpisu.
Czym są farby graficzne?
Farby graficzne, nazywane również farbami drukowymi lub farbami drukarskimi, są stosowane podczas procesu drukowania. Dzięki nim możliwe jest przeniesienie grafiki z formy drukarskiej na wybrane podłoże.
Podstawowymi składnikami potrzebnymi do wytworzenia farb drukarskich są:
- substancje barwiące,
- spoiwo,
- rozpuszczalnik,
- substancje pomocnicze.
Dokładny skład farby jest zależny od stosowanej metody oraz podłoża, na jakim ma zostać wykonany nadruk. Proporcja poszczególnych składników wpływa na właściwości farby, w tym na krycie, odporność na działanie warunków atmosferycznych czy czas schnięcia.
Zalety farb drukarskich
Podstawową zaletą farb graficznych jest ich szeroki wybór, a co za tym idzie – nieograniczone możliwości. Wraz z rozwojem poligrafii zaczęły powstawać coraz to nowsze metody druku. Każda z nich wymaga zastosowania innej farby drukowej. Bogata oferta produktów sprawia, że nadruk można wykonać na każdej powierzchni. Dodatkowo gama kolorów i wykończeń pozwala na osiąganie najróżniejszych efektów. Druk pojedynczych sztuk czy produkcja masowa, nadruk jedno- czy wielokolorowy, na papierze czy metalu – możliwości są nieograniczone. Kluczem jest jednak dobór odpowiedniej farby.
Zastosowanie farb graficznych
W zależności od rodzaju farby drukowej różne może być jej zastosowanie. Innego produktu użyjemy do wydruku dokumentów, a innego do produkcji reklam wielkoformatowych, plakatów czy wizytówek. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje farb graficznych wraz z rodzajem podłoża, na jakim mogą być stosowane:
- Farby graficzne przeznaczone do druku sitowego umożliwiają wykonywanie nadruku na papierze, kartonie, tekturze, drewnie, szkle, tworzywach sztucznych, a nawet tkaninach. Istnieją również specjalne rodzaje farb do drukowania na metalu.
- Farby do druku cyfrowego mogą być stosowane do druku na papierze, kartonie i tworzywach sztucznych.
- Farby do fleksografii sprawdzą się do druku na papierze, kartonie, tworzywach sztucznych. Często znajdują zastosowanie w produkcji opakowań.
- Farby do druku offsetowego są stosowane do druku na różnego rodzaju papierach i podłożach niechłonnych, w tym między innymi na folii z tworzyw sztucznych czy blachach.