Emulsje światłoczułe w druku sitowym
Popularny druk sitowy, mimo że jest techniką dość starą, nadal cieszy się popularnością i jest szeroko wykorzystywany głównie w branży reklamowej. Daje on nadruki trwałe i o wysokiej jakości, a przy tym jest metodą niedrogą. By uzyskać nadruk oprócz odpowiednich farb i sit potrzebne są też emulsje światłoczułe. W tekście tym wyjaśnimy, do czego służą emulsje w druku sitowym i jakie jest ich zastosowanie.
Jak wykorzystywane są emulsje światłoczułe w sitodruku?
Emulsje światłoczułe, które wykorzystujemy w druku sitowym, służą przygotowaniu szablonów. Emulsję nanosi się na sito od strony spodniej, drukowej tak, by wypełnić oczka sita. Następnie kilkukrotnie nanosi się ją od strony reklowanej. Kolejnym etapem jest naświetlenie emulsji światłem ultrafioletowym. Po wykorzystaniu emulsja jest wypłukiwana wodą. Proces ten najczęściej powtarzany jest kilka razy dla każdego koloru lub jednorazowo, jeśli nadruk ma być wykonany jednym kolorem farby.
Emulsje światłoczułe Dirasol
FUJIFILM Sericol Polska oferuje emulsje światłoczułe fotopolimerowe i bezpośrednie Dirasol. Produkty te w zależności od zapotrzebowania mogą być wykorzystywane przy drukowaniu billboardów i dużych plakatów (Dirasol S10, Dirasol S10 Red), czy też przy pracach wymagających najlepszej wytrzymałości w czasie druku (Dirasol SuperPro).
Szeroka gama emulsji proponowanych przez FUJIFILM Sericol Polska pozwala na dobranie najodpowiedniejszej do stosowanych farb i posiadanej infrastruktury. Ponadto warto zaznaczyć, że oferowane emulsje Dirasol pozbawione są metali ciężkich i nie zawierają związków chemicznych niszczących warstwę ozonową. Są więc możliwie najmniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie zawierają też związków toksycznych, kancerogennych, mutagennych i teratogennych oraz nie są środkami łatwopalnymi.
Wykorzystanie emulsji światłoczułych dobrej jakości wraz z odpowiednimi farbami pozwala na wykonanie odpowiednio trwałego wydruku o wyrazistych kolorach.