Czym są i jak działają gumy raklowe?
Guma raklowa to jeden z elementów wykorzystywanych w druku sitowym. Stosowana jest do znakowania szerokiego zakresu materiałów, zarówno o gładkiej, jak i nieregularnej powierzchni. Ten prosty i niepozorny element w rzeczywistości ma bardzo duży wpływ na to, jaki będzie efekt końcowy druku. Czym dokładnie jest i jak działa guma raklowa? Tłumaczymy w poniższym wpisie.
Słowem wstępu – kilka słów o sitodruku
Sitodruk, a właściwie druk sitowy, to popularna metoda druku. Technika opiera się na wykonaniu szablonu, przez który przetłacza się emulsję. W tym celu siatkę naciąga się na ramę i do niej przykleja. Następnie nakłada się na nią emulsję światłoczułą lub film kapilarny i naświetla w celu utwardzenia. Szablon powstaje poprzez zakrywanie poszczególnych oczek, które mają pozostać niezadrukowane i umożliwienie przenikania farby w miejscach niezaklejonych. Od gęstości siatki zależy precyzja uzyskanego wzoru. Każdy kolor nakładany jest osobno, dlatego niezbędne jest wykonanie tyle szablonów, ile kolorów zawiera dana grafika (maksymalnie 6). Z uwagi na czasochłonny, a jednocześnie kosztowny proces przygotowania sitodruk polecany jest przede wszystkim do realizacji dużych nakładów.
Czym są rakle?
Gumy raklowe, nazywane również raklami, to elementy absolutnie niezbędne w sitodruku. W zależności od tego, w jaki sposób wykonywany jest nadruk, mogą występować w różnej postaci. Przy ręcznym sitodruku rakle występują jako samodzielne narzędzie, natomiast w przypadku nadruków wykonywanych za pomocą narzędzia działającego w półautomacie lub automacie są jednym z jego elementów. Istnieje wiele rodzajów rakli zróżnicowanych pod względem rozmiarów, poziomu twardości i kształtu gumy.
Jak działa guma raklowa?
Po przygotowaniu szablonu i przytwierdzeniu siatki sitodrukowej w odpowiednie miejsce przychodzi czas na rozprowadzenie farby. Właśnie w tym momencie swoją pracę rozpoczyna guma raklowa. Jej zadaniem jest zgarnianie nadmiaru farby z płyty wzorcowej i przeciskanie jej przez szablon bezpośrednio na podłoże drukowe. Prawidłowe użycie rakla to klucz do osiągnięcia sukcesu. Odpowiednio dostosowana siła nacisku, kąt ustawienia oraz tempo, w jakim się przesuwa – to czynniki decydujące o udanym sitodruku. Bardzo ważne jest również wykonanie całego nadruku jednym, płynnym ruchem. W tym celu należy dostosować rozmiar gumy raklowej do szerokości grafiki. W przypadku sitodruku ręcznego cały proces wymaga dużej wprawy, natomiast jeśli druk odbywa się z wykorzystaniem urządzenia – rakiel samodzielnie rozprowadza farbę na materiale.