Czym jest paleta Pantone?
Każdy, kto interesuje się poligrafią, z pewnością choć raz spotkał się z określeniem „paleta Pantone”. Ale czy jest dla wszystkich jasne, co się kryje pod tą nazwą? Ten wpis poświęcamy właśnie temu zagadnieniu. Tłumaczymy, czym są wzorniki Pantone, jak powstały oraz gdzie znajdują zastosowanie.
Kilka słów o historii Palety Pantone
Pantone to jeden z najpopularniejszych systemów identyfikacji kolorów. Został stworzony przez amerykańskie przedsiębiorstwo działające na rynku już od 1963 roku – firmę Pantone Inc. Na podstawie 18 pigmentów wyznaczono całą paletę barw. W podstawowej skali występuje ich 2161 (dane z 2019 roku). Kolory są oznaczane numerami i ułożone chromatycznie. Poza odcieniem opisy zawierają dodatkowe oznaczenia określające między innymi fluorescencję czy metaliczność. Oprócz kolorów podstawowych osobne grupy w klasyfikacji Pantone stanowią barwy metaliczne oraz pastelowe i neonowe.
Tym, co wyróżnia kolory z Palety Pantone na tle innych systemów, jest jednolitość. Barwy Pantone nie powstają poprzez nakładanie na siebie poszczególnych kolorów. Paleta obejmuje szeroki zbiór gotowych odcieni.
Zastosowanie wzorników Pantone dziś
System Pantone cieszy się popularnością na całym świecie. Pozwala on na standaryzację poszczególnych odcieni, tym samym ułatwiając pracę grafikom, projektantom czy drukarniom. Niezależnie od położenia geograficznego czy sprzętu wykorzystywanego do produkcji korzystając z systemu Pantone można precyzyjnie dobrać kolor. To szczególnie istotne w przypadku realizacji projektów, w których wierne odwzorowanie barw jest kluczowe. Kolory z serii Pantone mogą być stosowane niemal przy każdej metodzie drukarskiej.
W związku z dużym zainteresowaniem oraz popularnością systemu w ofercie FUJIFILM dostępna jest szeroka baza farb drukarskich umożliwiających mieszanie według wzornika Pantone.
Kolory roku według Instytutu Pantone
Od 2000 roku Instytut Pantone wybiera „kolor roku”. Przedstawiciele różnych państw spotykają się i wspólnie decydują, któremu kolorowi przyznać ten tytuł. Ich werdykt publikowany jest w przewodniku dla projektantów – PantoneView. Choć początkowo wydarzenie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, obecnie w dużym stopniu kreuje panujące trendy w tej dziedzinie i inspiruje projektantów. Marki tworzą swoje produkty, opierając się na wybranym kolorze roku. Wskazana przez Instytut Pantone barwa wykorzystywana jest w szerokim zakresie – do tworzenia designerskich artykułów, w aranżacji wnętrz czy przy projektowaniu kolekcji ubrań.