Fleksografia polega na drukowaniu wypukłymi, elastycznymi formami drukowymi (najczęściej wykonanych z polimeru, ewentualnie z gumy) z zastosowaniem ciekłych, szybkoschnących farb. Zaliczana jest więc do tzw. druku wypukłego. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych metod w przypadku różnych podłoży, niekoniecznie gładkich. Farba aplikowana jest na takie podłoże przez formę drukową naklejoną na wałek.
Jakie farby używane są w druku fleksograficznym?
Jak już zostało wspomniane, w przypadku druku fleksograficznego zastosowanie znajdują farby, które szybko schną. Bardzo ważne jest również, aby jak najlepiej przylegały do podłoża. Są to więc przede wszystkim specjalistyczne farby fleksograficzne UV o wysokim połysku. Ta grupa produktów obejmuje farby do druku CMYK oraz farby bazowe do przygotowania kolorów specjalnych. Wyróżniają się niską lepkością, barwami o wysokiej gęstości optycznej oraz dobrymi właściwościami przy hot stampingu. Tego rodzaju farby zapewniają bardzo dobrą przyczepność do szerokiej gamy podłoży syntetycznych, takich jak np. PE, PP, PVC, PET, niektóre papiery termiczne, folie metalizowane i najczęściej stosowane papiery. Znajdują szeroki zakres zastosowań (m.in. etykiety samoprzylepne i niewzmacniane folie na saszetki i opakowania).
Zastosowanie farb fleksograficznych
Fleksografia to technika druku, która znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Farby fleksograficzne są przystosowane do aplikacji na każdym rodzaju podłoża, w tym m.in. papierze, metalu czy tworzywie sztucznym. Bardzo dobrze sprawdzają się także w przypadku konieczności zadrukowania dużych powierzchni jednolitymi kolorami.
Farby fleksograficzne doskonale sprawdzają się przy druku na podłożach niewsiąkliwych np. na foliach. To jedna z przyczyn, dla których fleksografia znajduje obecne powszechne zastosowanie w branży opakowaniowej. W ten sposób powstają wysokiej jakości samoprzylepne etykiety. W tym przypadku farby fleksograficzne wykazują nie tylko doskonałe właściwości, ale również mają bardzo duży wpływ na wydajność procesu, koszty oraz jakość produkcji.