Błędy popełniane przy wyborze drukarek przemysłowych
Drukarka przemysłowa jest narzędziem niezbędnym do pracy wielu firm, jak również do realizacji zadań, które byłyby niemożliwe lub trudne do wykonania przy użyciu tradycyjnych technologii drukowania, np. do produkcji wysokiej jakości opakowań, prototypów czy materiałów reklamowych. Niestety, zakup odpowiedniej drukarki przemysłowej jest często nie lada wyzwaniem – wiele problemów wynika jednak nie tyle z ignorancji osoby kupującej, ile z braku czasu na przejrzenie ofert oraz braku doświadczenia i wiedzy na temat możliwości poszczególnych drukarek. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, przed zakupem z pewnością warto skontaktować się ze specjalistami obsługującymi dany sklep z drukarkami, zrobić samodzielną analizę stron internetowych i katalogów producentów, a także zapoznać się z poniższym spisem najczęściej występujących błędów.
Zakup taniej drukarki
Podstawowym błędem, który zwykle popełnia się na początku prowadzenia biznesu, jest zakup drukarki przemysłowej niskiej jakości, która nie będzie sobie radziła ze stawianymi przed nią zadaniami. Chęć cięcia kosztów sprawia, że przedsiębiorcy wybierają sprzęt nieznanej marki, do którego nie tylko ciężko dostać na rynku części zastępcze, ale obejmuje je również krótki czas gwarancji, elementy nie są ze sobą dobrze zespolone, a sama jakość wydruku mocno odbiega od wymagań klientów. Oczywiście niska cena musi stanowić istotne kryterium przy zakupie wyposażenia rozwijającej się firmy, jednak z pewnością nie powinna ona prowadzić do nabycia urządzenia, któremu brakuje istotnych funkcji czy wzmocnień.
Wybór drukarki uniwersalnej
Można odnaleźć sporo racji w powiedzeniu, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” – również w przypadku drukarek przemysłowych. Sprzedawcy regularnie mamią klientów słowem „uniwersalne”, co ma sugerować, że jedno urządzenie będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby firmy, nawet te, o których przedsiębiorca jeszcze nie zdaje sobie sprawy. Tymczasem takie sytuacje zwykle kończą się zakupem drukarki kompletnie niedopasowanej do działalności danego przedsiębiorstwa, oczekiwanych wielkości wydruków czy innych właściwości. Bez dokładnego zagłębienia się w specyfikację drukarki przemysłowej, kupujący może zaopatrzyć się w wygodny, estetycznie wyglądający sprzęt, który po podłączeniu do systemu okaże się niekompatybilny z zainstalowanym na firmowych komputerach systemem lub niska wydajność farb drukarskich sprawi, że konieczny będzie powtórny zakup materiałów.
Niedopasowanie parametrów drukarki do potrzeb firmy
Inny, popularny błąd występujący przy zakupie drukarek przemysłowych polega na braku dostosowania szacunków związanych z wymaganą pracą do specyfikacji danego urządzenia, m.in. prędkości wydruku, możliwości zastosowania trybu ciągłej pracy, wydruku na materiałach innych niż papier, grubości stosowanego materiału, wymaganej jakości druku, możliwości przełączania się między zadaniami czy sposobu, w jaki podłoża są ładowane i rozładowywane. Oczywiście można znaleźć rozwiązania, które będą w stanie sprostać nawet najbardziej złożonym wymaganiom jak np. druk na materiałach akrylowych lub poliwęglanowych czy potrzeba utwardzania wydruków. Druk przemysłowy z zastosowaniem urządzeń wykorzystujących technologię UV LED daje możliwość uzyskiwania trwałych, lakierowanych nadruków na wielu rodzajach materiałów w trybie pełnokolorowym. Dzięki zaawansowanym parametrom sprzętowym możliwe jest przygotowywanie niskonakładowych wydruków wielkoformatowych lub nawet pojedynczych sztuk. Dodatkowo inteligentne rozwiązania kontrolują stan urządzeń, aby utrzymać optymalną wydajność oraz jakość druku, a także zmniejszyć ryzyko uszkodzenia głowic.